• Perduota byla dėl psichine liga sirgusio asmens tariamai neteisėto suėmimo ir pareigūnų smurto jo metu

  • Europos Žmogaus Teisių Teismas perdavė Vyriausybei peticiją M.P. prieš Lietuvą (Nr. 59063/21), kurioje pareiškėjas skundžiasi dėl nepagrįsto suėmimo, priverstinio hospitalizavimo psichiatrinėje ligoninėje ir patirto smurto suėmimo metu.

    

   2020 m. balandį-gegužę pareiškėjas kelis kartus buvo sulaikytas įtarus jį dėl svetimo turto sugadinimo ir pasikėsinimo pagrobti svetimą turtą. Pareiškėjas tvirtina, kad 2020 m. 2 mėn. jis buvo nepagrįstai suimtas, kadangi baudžiamojo proceso metu jam buvo diagnozuota paranoidinė šizofrenija, juo labiau jis negalėjo būti laikomas įprastoje laisvės atėmimo įstaigoje. Pareiškėjas taip pat tvirtina, kad patyrė pareigūnų smurtą suėmimo metu. Nuo 2020 m. liepos pareiškėjui buvo taikomos priverčiamosios medicinos priemonės – jis buvo perkeltas priverstiniam gydymui į Rokiškio psichiatrinę ligoninę, priemonės buvo skirtos 3 mėnesiams, po to dar 3 mėnesiams pratęstos. 2020 m. gruodžio 14 d. nutartimi teismas pripažino, kad pareiškėjas jam inkriminuotas veikas padarė būdamas nepakaltinamas, buvo nuspręsta taikyti priverčiamąją medicinos priemonę – stacionarinį stebėjimą specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje bendro stebėjimo sąlygomis. Pareiškėjas nesėkmingai bandė apskųsti jo priverstinį hospitalizavimą, teigdamas, kad jo sveikatos būklė nebereikalavo stacionaraus gydymo, o būtina sveikatos priežiūra galėjo būti teikiama ir ambulatoriškai. Iš ligoninės pareiškėjas buvo paleistas 2021 m. rugsėjį, kai Rokiškio psichiatrijos ligoninės teikimu teismas pakeitė priverčiamąją medicinos priemonę ir skyrė ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis.

    

   Šioje byloje Europos Žmogaus Teisių Teismas vertins, ar pareiškėjas panaudojo veiksmingas teisinės gynybos priemones dėl savo skundų dėl pareigūnų smurto, o jei taip, ar suėmimo metu pareiškėjas patyrė Konvencijos 3 straipsnio draudžiamą nežmonišką ir orumą žeminantį elgesį. Teismas taip pat nagrinės, ar pareiškėjo kalinimas įprastoje laisvės atėmimo vietoje atitiko Konvencijos 5 straipsnio 1 dalies garantijas, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę. Taip pat bus nagrinėjama, ar pareiškėjo priverstinis hospitalizavimas buvo suderinama su Konvencijos 5 straipsnio 1 dalies e punktu, o būtent, ar buvo nustatyta, kad pagrindai tokiam laisvės apribojimui galiojo visą hospitalizavimo laikotarpį.

    

  Atgal